
Potrošili ste čitavu ušteđevinu na kupovinu automobila, častili ste rodbinu i komšije sveže ispečenim prasetom iz obližnje pečenjare. Spremate se ujutru za posao nakon burnog slavlja, i razmišljate kako će kolege sa posla da reaguju kada ispred firme dovezete nov auto. Vašu misao prekida slika praznog prostora tamo gde bi trebalo da stoji vaš automobil. Sama jeza vas hvata na pomisao da to vama može da se desi. Mnogi će nam sada reći da je to u njihovim situacijama nemoguće, jer nikada neće biti u situaciji da kupe nov auto, ili bilo šta približno novom. I da njihov auto od par hiljada evra neće niko da pipne. Moraćemo da vas obavestimo da danas ne postoji bezbedan auto. Mreža obijača je toliko gusta da lako možete upasti u nju, a da sami niste svesni toga.
Kako bi smanjili rizik da se nađete na meti lopova, evo predloga kako da zaštitite vaš auto:
1.Kada kupujete automobil od privatnog lica, obavezno tražite da dobijete čitav set ključeva. Ako ne dobijete sve ključeve koje dolaze uz automobil (obično dva) rizikujete da vam posle par dana neko dodje upali i odveze auto bez imalo buke.
2. Koristite zaštite koje rade na principu zaključavanja doređenih delova automobila.Ovakva vrsta zaštite je dobra jer će pored blokade imati i vizueli efekat bezbednosti, pa će većina lopova odustati.
3.Ugradite alam. Ovo je daleko od novije tehnologije ali postoji mogućnost da pomogne ako se automobil nalazi u vašoj garaži ili u vašem dvorištu. Ako se auto nalazi na parkingu zgrade, veća je verovatnoća da će pre komšija da vam održi predavanje o remećenju mira u zgradi,nego da će to oterati lopova. Međutim na tržištu u novije vreme pojavili su se takozvani tihi alarmi. Njihov zadatak je da pošalju signal ka nekom uređaju (obično telefonu) i tako obavesti vlasnika vozila o potencijalnoj krađi. Mana ovih uređaja je domet, pa tako ne smete dalje ostavljati automobil.
4.Ugradite micro-prekidač. Ova tehnologija je već zastupljena kod dosta vozila. Radi na principu prekida struje do motora.To je u sutini malo dugme koje je negde dobro sakriveno u kolima i nalazi se na dohvat ruke. Pre startovanja automobila treba ga uključiti i pre izlaska ga morate isključiti.Traženje ovog uređaja oduzeće dosta vremena, i lopov će na kraju odustati.
5. Ako ništa ne pomogne, i ipak uspeju da odvezu vaš automobil. Ne očajavajte, imamo još jednog keca u rukavu. GPS uređaj za praćenje vozila. Uređaj koji putem satelita šalje podatke o tačnoj lokaciji automobila.Neće vam zaštititi vozilo od krađe, ali će dosta pomoći oko pronalaženja vozila.
Najčešće ukradena vozila su odvezena ključem.Glavna i najlakša taktika kod krađe automobila je da vam uzmu ključ. Pazite gde držite vaše ključeve, i dobro sakrijte rezervni ključ.
Dosta automobila se obija ne zbog samog automobila, već zbog onog što se nalazi unutra. Nemojte ostavljati torbe, mobilne telefone i druge dragocene stvari koje mogu da zapadnu za oko lopovu.
Ne zaboravite danas je profesionalnim lopovima dovoljno samo 20 sekundi da odnesu vaš automobil. A koliko je vama bilo potrebno vremena da zaradite novac da bi ga kupili?